Kirby Fong, California

Report of Livermore Daffodil Show

March 13, 2008
By

Category: Show Results

Download PDF

The Livermore daffodil show was held at Alden Lane Nursery on March 8 and 9. We were blessed with a fabulous array of miniature seedlings from Harold Koopowitz and Marilynn Howe — miniature pinks and miniature split coronas. When the ADS national show is in Murphys in 2010, you will want to see these miniatures! Here are the show results. I have not proofread it or verified the color codes, but I hope it’s mostly accurate.
——————————————————————–
NAME OF SHOW: 2008 Spring Daffodil Show LOCATION: Livermore, California SPONSOR: Northern California Daffodil Society CHAIRMAN: Kirby Fong DATE(S): March 8-9, 2008
Horticulture: Number of Exhibits: 439 Number of Exhibitors: 23 Number of Blooms: 909
Photography: Number of Photographs: 6 Number of Photographers: 1 Best in Show Exhibitor: Jon Kawaguchi Title of Best: “Jessamy” (portrait of the cultivar)
WINNING EXHIBITOR – WINNING CULTIVAR
GOLD RIBBON: Kirby Fong – Banker 2Y-O WHITE RIBBON: Bob Spotts – Mesa Verde 12G-GGY MINI. GOLD RIBBON: Koopowitz & Howe – Itsy Bitsy Splitsy 11aY-O MINI. WHITE RIBBON: Koopowitz & Howe – Micro Bulbocodium 10Y-Y
Gold ribbon winner was in the Quinn collection.
WINNING EXHIBITOR – WINNING CULTIVAR
YOUTH BEST BLOOM: Sierra Johnson – New Penny 3Y-Y YOUTH VASE OF 3: Sierra Johnson – Sportsman 2Y-R SMALL GROWER AWARD: John Castor – Oregon Pioneer 2Y-P HISTORIC DAFFODIL AWARD: Deb Pratt – Ada Finch 1W-W 1927 HISTORIC VASE OF 3: Melissa Reading – Mount Hood 1W-W 1938 INTERMEDIATE AWARD: Bob Spotts – Quaker Maid 2W-Y CONTAINER STANDARD AWARD: Bob Spotts – Chromacolor 2W-P CONTAINER MINIATURE AWARD: Amanda Steer – Tete-a-Tete 12Y-Y CONTAINER SPECIES AWARD: no entries ROSE RIBBON: Bob Spotts Seedling # 8-1-10 RHS Div/Color Code: 7YYG-GYO Parentage: not given MINI. ROSE RIBBON: Koopowitz & Howe Seedling # 01/049/1 RHS Div/Color Code: 8W-P Parentage: Brooke Ager x N. dubius SILVER RIBBON: Bob Spotts # of Blue Ribbons: 30
COLLECTION CLASSES
PURPLE RIBBON WINNER: Melissa Reading Describe: Red/orange cup collection 1 Bionic 2Y-O 2 Overdraft 3Y-R 3 Pacific Rim 2Y-YYR 4 Tao 3Y-O 5 Red Aria 2O-R
LAVENDER RIBBON WINNER: Koopowitz & Howe 1 98-71 2YYW-OOY (Biometrics x Candlepower) 2 03-009/1 8W-W (Supreme Empire x N. dubius) 3 Itsy Bitsy Splitsy 11aY-O 4 01-077/1 5W-W (Acceleration x N. triandrus) 5 04-064 12Y-Y (Biometrics x Little Gem)
RED-WHITE-BLUE RIBBON WINNER: Bob Spotts 1 8-1-47 12YYG-GOO 2 Mesa Verde 12G-GGY 3 8-1-46 3Y-GOO 4 1-8-13 12Y-Y 5 1-8-26 12YYG-YYG
MINI RED-WHITE-BLUE RIBBON WINNER: Koopowitz & Howe 1 03-0234/13 8W-W (Pink China x N. dubius) 2 Itsy Bitsy Splitsy 11aY-O 3 Puppy Love 2W-P 4 03-234/15 8W-W (Pink China x N. dubius) 5 03-234/4 8W-W (Pink China x N. dubius)
MAROON RIBBON: no entries
YOUTH COLLECTION OF 5: no entries
HISTORIC COLLECTION OF 5: no entries
BOZIEVICH AWARD WINNER: Steve Hampson 1 Gympie 1Y-Y 2 Emerald Stone 3W-GWW 3 Young American 1YYW-WWY 4 Tamar Fire 4Y-R 5 Diamond Lake 1W-Y 6 Night Music 4W-P 7 La Paloma 3W-GYR 8 Banker 2Y-O 9 Chaste 1W-W 10 Chicago Gold 1Y-Y 11 Pink China 2W-P 12 Magic Lantern 1Y-O
AQUA RIBBON : Jon Kawaguchi 1 N. jonquilla ‘Early Form’ 13Y-Y 2 Three of Diamonds 3W-GWO 3 Minnow 8W-Y 4 Spring Serenade 5Y-Y 5 Picoblanco 2W-W 6 Laura 5W-Y 7 Microcodium Group 10G-Y 8 Pequenita 7Y-Y 9 05-018 7Y-Y (N. rupicola x N. willkommii)
WATROUS AWARD WINNER: Koopowitz & Howe (repeat) 1 03-234 8W-W (Pink China x N. dubius) 2 03-234/2 8W-P (Pink China x N. dubius) 3 03-089 3Y-Y (Pink China x N. assoanus) 4 03-234/2 2W-P (Pink China x N. dubius) 5 03-234/6 2W-Y (Pink China x N. dubius) 6 03-266/1 2W-P (Viennese Waltz x N. dubius) 7 99-108 7Y-Y (Little Gem x N. jonquilla) 8 Itsy Bitsy Splitsy 11aY-O 9 05-242 12W-Y (Beryl x seedling) 10 04-054 7Y-Y (N. jonquilla x N. assoanus) 11 04-143 10W-W (N. cantabricus x ?) 12 05-018 7Y-Y (N. rupicola x N. willkommii)
HAVENS AWARD WINNER: no entries
THROCKMORTON AWARD WINNER: Melissa Reading 1 Ombersley 1Y-Y 2 Phoenician 2W-W 3 Sonar 2Y-YYR 4 Heck 4W-Y 5 Red Aria 2O-R 6 Gsparilla 2Y-WPY 7 Red Lips 2Y-YRR 8 Heartland 3W-Y 9 Double Ply 4Y-O 10 American Heritage 1YYW-P 11 Bravoure 1W-Y 12 Karigal 11aY-O 13 Trigonometry 11aW-P 14 Goff’s Caye 2YYW-W 15 Quasar 2W-PPR
QUINN AWARD WINNER: Kirby Fong (repeat) 1 Dan du Plessis 8Y-O 2 Antipode 2W-P 3 Bnker 2Y-O 4 Nimbin 2W-P 5 Goldhanger 2Y-Y 6 Lakeland Fair 2W-GPP 7 Godsend 1W-W 8 Magic Sunset 2Y-P 9 Creation 1W-W 10 Copper Sheen 2O-R 11 Grand Prime 8W-Y 12 Karigal 11aY-O 13 Rangitata 1Y-O 14 Manuka 4W-Y 15 National Treasurer 2Y-Y 16 Denali 1W-W 17 Burravoe 1Y-WWY 18 David Adams 2W-GWW 19 Met Girl 3W-YYR 20 Billy the Kid 2Y-Y 21 Good Fishing 2W-YOO 22 Tri Angeles 11aY-P 23 Muster 4W-O 24 Backchat 6Y-Y
Kirby Fong

Comments are closed.