2013 Albany Show, ODS – Standard Multiple-Cultivar Awards

May 2, 2013
By

Categories: Show Results, Shows

Download PDF

Belated greetings from the Oregon Daffodil Society.  These 2 messages document our society’s third and final show of the year, on April 13-14, 2013, held at the Albany Main Library.  My thanks to Len Weber for supplying the photographs, and to Peggy Tigner and Margaret Pansegrau, show chairmen, for sharing the show report.

On to the winners!

The Gold Ribbon (for best standard daffodil in the show, excluding the Container and Historic sections) went to “American Classic” 2-Y-WYY, exhibited by Barbara Weber.

Gold Ribbon winner, 'American Classic' exhibited by Barbara Weber

Gold Ribbon winner, ‘American Classic’ exhibited by Barbara Weber

 

The Rose Ribbon (for best standard seedling, excluding the Container section) went to a descendant of the above cultivar, QH 24/1 (American Dream x American Classic) 2 Y-P, exhibited by Elise Havens.

Rose Ribbon winner, exhibited by Elise Havens

Rose Ribbon winner, exhibited by Elise Havens

 

The Mini Gold Ribbon (for best miniature) went to Chit Chat 7-Y-Y, exhibited by Dona Townsend.

Mini Gold Ribbon winner, exhibited by Dona Townsend

Mini Gold Ribbon winner, exhibited by Dona Townsend

 

The White Ribbon (for best set of 3) went to Duration 4-W-OOY, exhibited by David Smith.

White Ribbon winner, exhibited by David Smith

White Ribbon winner, exhibited by David Smith

The Youth Best Bloom was awarded to Mission Bells 5W-W, exhibited by Christopher Birch.

Youth winner, exhibited by Christopher Birch

Youth winner, exhibited by Christopher Birch

The Small Grower award (for exhibitors who grow 50 or fewer cultivars) was given to Sally Sprenger for her bloom of Lingerie 4 W-Y.

Small Grower winner, exhibited by Sally Sprenger

Small Grower winner, exhibited by Sally Sprenger

 

The award for best bloom in the Historic Section went to Limerick 3 W-R (1938), exhibited by Dona Townsend.  [No picture]

Limerick 3 W-R (1938) also took the Historic 3 Stems award, this time exhibited by Margaret Pansegrau.

Historic 3 Stems winner, exhibited by Margaret Pansegrau

Historic 3 Stems winner, exhibited by Margaret Pansegrau

 

The Best Single Stem in the Classic Section went to Broomhill 2 W-W (1965), exhibited by Peggy Tigner.  This bloom was abstracted from her winning collection of 5 Classic cultivars.

Classic winner, exhibited by Peggy Tigner

Classic winner, exhibited by Peggy Tigner

The Best Intermediate Award went to Tri Angeles 11a Y-P, exhibited by Peggy Tigner.  [no picture]

The ribbon for Best Intermediate Set of 3 went to David Smith for Birthday Girl, 2 W-GWW.

Intermediate 3 Stems winner, exhibited by David Smith

Intermediate 3 Stems winner, exhibited by David Smith

The Silver Ribbon (for exhibitor with the most ADS blue ribbons) was won by Dona Townsend, with an impressive 24 blues.

My next message (assuming this posts correctly!) will contain the winning Collection classes, and a special ODS ribbon.

 

Comments are closed.